AO3 News

Post Header

Published:
2022-06-05 00:46:35 UTC
Original:
Comment blocking is coming
Tags:

Önümüzdeki günlerde engelleme ve sessize alma özelliklerimizin ilk bölümünü kullanıma açacağız: oturum açmış belirli kullanıcıların eserlerinize yorum yapmasını ve yorumlarınıza cevap vermesini engelleme seçeneği.

Engelleme ve Sessize Almanın Rahatlığı

Archive of Our Own – AO3'teki (Kendimize Ait Bir Arşiv) içeriklerinin yaratılması ve etkileşim almasını zorlaştırmayacak şekilde, kullanıcıların kendi deneyimlerini düzenlemesi ve tacize karşı bir koruma katmanı olarak kullanılabilmesi için iki yeni özellik uygulamaya başlayacağız:

  • Engelleme, belirli kullanıcıların sizinle etkileşim kurmasını engeller.
  • Sessize Alma, kişisel AO3 deneyiminize göre belirli kullanıcıların içeriklerini görmemeniz sağlanır.

Bu konseptleri AO3'ün sayıca çok ve genellikle birbirine bağlı özelliklerinin hepsine aynı anda uygulamak muazzam bir girişim olacağı için, diğerleri üzerinde çalışırken size kullanıcıları bazı alanlarda engelleme ve sessize almanıza izin verecek şekilde kademeli bir yaklaşım uyguluyoruz.

Engelleme Bölüm 1: Yorumlar

Engellemenin ne olduğunu anlatan ve küçük bir formla başka kullanıcıları engellemeye yarayan Engellenen Kullanıcılar sayfası. Aynı zamanda engellediğiniz kullanıcıların bir listesini gösterir ve engeli kaldırma seçeneği sunar.

Bu ilk aşamada oturum açmış kullanıcıların yorumlarını engellemeye odaklanıyoruz. Bir kullanıcıyı engellediğinizde, sizin eserlerinize yorum yapamayacak ve başka eserlere yaptığınız yorumlara cevap veremeyeceklerdir. Ayrıca size önceden yaptıkları yorum ve cevapları düzenleyemeyeceklerdir.

Engellenmiş kullanıcı adını değiştirse bile engel devam edecektir.

Bir kullanıcıyı profillerinden, panellerinden veya yorumlarından "Block"'u (Engelle) seçerek engelleyebilirsiniz. Ayrıca önceden engellediğiniz kullanıcıların engelini buradan kaldırabilirsiniz.

Tercihler sayfanızdan "Blocked Users" (Engellenen Kullanıcılar) linkini takip ederek ulaştığınız Engellenen Kullanıcılar sayfasında engellemek istediğiniz kullanıcının adını ekleyerek de kullanıcıları engelleyebilirsiniz.

Engellenen Kullanıcılar sayfası engellediğiniz herkesi listeler. Diğer kullanıcılar kimleri engellediğinizi göremez – engellediğiniz kullanıcıların listesine ulaşabilecek kişiler sadece siz ve belirli erişim yetkisi olan site yöneticileridir.

Engellediğiniz birinin hala eserlerinize yorum yaptığını ya da AO3'ün başka yerlerinde yorumlarınıza cevap verdiğini düşünüyorsanız, Poliçe ve Kötüye Kullanım Komitesi ile iletişime geçin.

Lütfen birlikte ortak eser yarattığınız kullanıcıları engellerseniz, o kullanıcının birlikte oluşturduğunuz eserlere hala yorum yapabileceğini unutmayın. Ancak o eserlerde direkt olarak sizin yorumlarınıza cevap veremezler.

Sessize Alma Güncellemesi

Benzer şekilde oturum açmış kullanıcıları sessize alabileceğiniz bir arayüz üstüne çalışıyoruz, ama bu sırada kullanıcıları, eserleri, dizileri ya da harici eserleri site görünümü oluşturarak ve aşağıdaki CSS'i kullanarak sessize alabilirsiniz:

  • .user-000 { display: none !important; } bir kullanıcının tüm eser, dizi ve yer işaretlerini, eser ve yer işareti listelerinden ve arama sonuçlarından gizlemek için, aynı zamanda oturum açarak eserlere ve haber gönderilerine yaptıkları yorumları gizlemek için. 000 kısmını eserlerini gizlemek istediğiniz kullanıcını ID'si ile değiştirin. Bir kullanıcının ID'si, profilinde "Kullanıcı ID'm" bölümünde bulunabilecek sayılar dizisidir. Kullanıcı adı değiştirildiğinde ID değişmez. .
  • .work-000 { display: none !important; } eser ve yer işareti listelerinden ve arama sonuçlarından belirli bir eseri gizlemek için. 000 kısmını gizlemek istediğiniz eserin ID'si ile değiştirin. Eser ID'si eserin URL'sinde bulunan sayılar dizisidir. ID /works/'un hemen peşinden gelir, örneğin: https://archiveofourown.org/works/000/chapters/123.
  • .series-000 { display: none !important; } arama sonuçlarından ve yer işareti listelerinden belirli dizileri gizlemek, aynı zamanda kullanıcıların diziler sayfasını gizlemek için. 000 kısmını gizlemek istediğiniz dizinin ID'si ile değiştirin. Dizi ID'si dizinin URL'sinde bulunan sayılar dizisidir. ID /series/'in hemen peşinden gelir, örneğin: https://archiveofourown.org/series/000.
  • .external-work-000 { display: none !important; } arama sonuçlarından ve yer işareti listelerinden belirli dış eserleri gizlemek için. 000 kısmını gizlemek istediğiniz dış eserin ID'si ile değiştirin. (Dış eserlerin hepsi farklı ID'ye sahip birden fazla kopyası olabileceğini unutmayın) Dış eser ID'si dış eserin URL'sinde bulunan sayılar dizisidir. ID /external_work/'un hemen peşinden gelir, örneğin: https://archiveofourown.org/external_work/000.

Birden fazla öğeyi gizlemek için, seçicileri virgül ile ayırabilirsiniz: .work-000, .work-149319, .user-000 { display: none !important; }

Diğer Seçenekler

Gelecek olan engelleme ve sessize alma özelliklerinin yanında AO3 deneyiminizi kontrol edebileceğiniz yöntemler var.

Gayriresmi Tarayıcı Araçları SSS'imizde istemediğiniz içerikleri filtrelemek için üçüncü parti kodları bulunmaktadır, burada ise çeşitli özellikleri düzenlemek için kullanabileceğiniz bazı var olan özelliklerimiz bulunmaktadır: